Týdenní pobyt na Jadranu-Drvenik - pokračování - 2. část

11.09.2014 14:43

Hlásím se vám opět z Drveniku na Jadranu. Slunce svítí, voda je teplá a nad námi se vznáší dobrá nálada. Za námi máme dva hudební večery pod téměř zralými kiwi, které roste nad letní terasou penzionu Adria. Ti, co preferují výlety do okolí, již viděli Zadar, večerní Dubrovník, anebo se vypravili na půldenní výlet na Bačinská jezera. Před třemi léty jsem je také navštívila. Je to nádhera, už jen ten pohled ze zhora z hlavní silnice, která vede směrem na Dubrovník. Je jich několik a jsou sladká.

V úterý jsme podnikli výpravu na ranč. Bohužel je tam omezená kapacita a tak se tam dostali jen ti, co se nahlásili hned první den. Je štěstí, že jsou tu s námi hosté, kteří jezdí pravidelně každým rokem. A protože již na ranči byli několikráte, tak pustili místo těm, co jsou s námi letos poprvé. Je tu mnoho těch, co s námi jezdí i na týdenní pobyt do Vysokých Tater. Dělají si tak do roka dvě dovolené. Na jaře jsou s námi v Tatrách a na podzim si prodlužují léto na Jadranu. Ale abych se vrátila zpět k ranči. O něm bylo napsáno a řečeno mnoho. Nahoru jsme se nechali postupně vyvést auty. Pěšky jsem to šla jenom jednou a řeknu vám, stačilo mi to. Ale jsou zde tací, co tu cestu přijali za svou a rok, co rok tvrdošíjně šlapou ten kopec nahoru a zase dolů. Obdivuji jejich vůli a tak trošku jim i závidím, ale to vše v dobrém. Pravdou je, že léty jich rapidně ubylo. Kolena, klouby a různé neduhy se prostě hlásí. Před 12 léty jsme šli pěšky skoro všichni. Dnes jsou to již jen jednotlivci.

Nahoře to jde vše jako po másle. Za ty roky je systém naprosto vychytaný. Slávky se vaří na otevřeném ohni ve velkém kotli. Kuchař přilévá bílé víno pro lepší chuť. Už jsou rozneseny na všech stolech. Mladí, Dalmatští muzikanti vyhrávají národní písničky, kytara a harmonika je dostačující k tomu, aby udělaly tu pravou Dalmatskou náladu. Následují kotleta, plieskavice a na závěr sladké fritule. Občas se jen tak letmo mrknu směrem dolů, zda Jadranské moře je na svém místě. Po zjištění, že je vše v pořádku, se zapojuji do dobré nálady ostatních. A právě začíná kroužit pověstná „bukara“. Před douškem se každý nejprve pokloní a po té teprve může svlažit své rty v červeném víně.

Na první pohled je hned vidět, kdo je tu poprvé a kdo je tu již mazák. Každopádně ti, co tu jsou jako doma, ochotně zasvěcují nováčky. Není tu žádné „separé“. Jsme všichni dohromady jedna velká parta lidí, kteří se rádi baví. Máme mezi námi i zahraniční návštěvu. Krajané z Austrálie Libby a David jsou tu jako doma, ale přijeli také Stáňa a Karel z Brisbane. To jsou ti, co nás k sobě do Brisbane pozvali již čtyřikrát, naposledy to bylo před 3 lety, kdy jsme hráli na velikých oslavách založení Československého klubu. Ti patří k těm, co si na každý den plánují výlety do okolí. Moře jim není, tak jako nám, vzácné a sluníčko taktéž ne. Ale zdejší památky a Evropská historie je jim vzácná, protože v Austrálii té historie moc nemají.

No a samozřejmě hudební večery s Evou a Vaškem, to je pojítko mezi všemi přítomnými, co na Jadran přijeli. A co patří ke každodenní náplni dne? Téměř každý si chce toho sluníčka vzít co nejvíce domů do zásoby. A až bude zima, tak si zásoby vybalí a bude jim zase dobře a teplo. A tak od samého rána leží na oblázkové pláži a berou si plnými doušky sluneční paprsky. No a potom je tu ještě tyrkysově zbarvený Jadran. Tolik moří jsme již s Vaškem měli možnost vidět a koupat se v nich, ale Jadran nám z toho všeho vychází zatím nejlépe. A proč? Jednou si ho sami vyzkoušejte a poznáte.

Nyní sedím na lavičce a při psaní občas zvednu hlavu a mé oči se zastaví na protějším ostrově Pelješac. Pamatuji se, že když jsme sem přijeli poprvé, byl celý zahalen do takového oparu, stejně jako dnes. Měla jsem tehdy strach, že bude pršet, když je taková špatná viditelnost. Místní mi však prozradili, že je to tak naprosto v pořádku, že to tak má být. A měli pravdu, jakmile se ostrov ukázal a pohled na něj byl ostrý, tak to nevěštilo nikdy nic dobrého. Od prvního dne, co jsme sem přijeli, se opar stále drží a to je moc a moc dobře.

Dnes večer opět vystupujeme. Téměř všichni už mají lehce čokoládovou barvu, tedy kromě malých výjimek, do kterých bych zařadila i Vaška. Ten většinu dne prosedí buď ve stínu borovic, nebo na zahrádce u kávy. Povídá si se SURFáky na různá témata a samozřejmě také hlavně o životě. Já si nyní také na chvilku odskočím na kávičku a pak budu zase pokračovat.

VIDEO

www.youtube.com/watch?v=d2LvTWfw84o&list=UUvKEuvEYZLu9PiuGY5QIvwA

VIDEO

Fotogalerie: Týdenní pobyt na Jadranu-Drvenik - pokračování

/album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0583-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0600-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0621-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0649-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0688-jpg/
/album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0692-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0704-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0712-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0713-jpg/ /album/fotogalerie-tydenni-pobyt-na-jadranu-drvenik-pokracovani/dscn0716-jpg/
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>