Proč mladí lidé odsuzují hudbu Evy a Vaška?

28.10.2011 17:18

„Jak se tohle může důchodcům líbit? Jejich hudba mi přijde fakt trapná. Nedá se to poslouchat.“

Mnoho, mnoho a mnoho takovýchto komentářů se dnes dočtete na webových stránkách od mých vrstevníků. Ne jen výsměšné věty a nadávky, setkávám se i se zremixovanými videi a parodiemi jejich písní. Proč mladí nedokážou respektovat hudbu Evy a Vaška? Snad závist? Neporozumění? Neznalost hudby a umění?

Hip hopové srazy, techno párty a metalové festivaly. Odsuzuje snad starší generace tento druh „hudby“? Píše někdo z nich nemravné, trapné komentáře ke známým kapelám těchto žánrů?

Každý člověk jsme originál. Posloucháme jiný styl hudby, ostatně jako používáme každý z nás jinou značku zubní pasty. Jeden Colgate, druhý Signal, jiný Perličku. A řeší to někdo?

Jako děti jsme na Karnevale tančily na Šmouli, Maxim Turbulenc a Dádu Patrasovou. V pubertálním věku nás pohltí Rytmus, Ramstein, Ewa Farná a v seniorském věku relaxujeme na hudbu Evy a Vaška. Jejich hudba tvoří úsměvy na tváři, léčí staré rány uvnitř nás a pomáhá nám zapomenout na bolesti naší fyzické i psychické stránky.

Eva vystudovala na Brněnské konzervatoři operní zpěv a Vašek se hudbě věnuje přes 20 let. Patří jim můj obdiv, neboť oba vědí, jakou hudbu chtějí dělat a dělají jí s radostí a láskou. Mají úžasný počet fanoušků, mezi nimiž najdete jak mladé školáky, 30-ti leté maminky, tak čilé 80-ti leté babičky a dědečky. I když nejsou zrovna váš šálek kávy, proč se hned vysmívat a odsuzovat?

Víte, pro mě je vždy hřejivý pocit vidět, že je pro tuto generaci někdo, kdo pro ně dělá tolik. Pořádají SURFácké srazy pro přátele z Čech i zahraničí. Jsou to lidé, jejichž děti mají své rodiny, žijí svůj život a proto jsou pro ně přátelé tak důležití. A Eva s Vaškem jim umožňují nacházet pevných přátelství stále víc a víc.

Neodsuzujme tuto hudbu, nekritizujme její provedení, nehanobme jí. Přijměte jí takovou jaká je. Vžijte se do role své babičky, nebo dědečka a uslyšíte jí zcela jinak. Plnou lásky, energie a nádherných textů.

Děkuji Bohu, andělům a všem, kteří vás seslali k nám na Zem. Děkuji i Vám dvěma Evo a Vašku, že tu plníte nádherný úkol. Díky Vám jsou při chvílích s Vámi naši dědečkové a babičky šťastní a rozzáření.

S láskou SURFačka Jája