Vyjádření ke knize od Mirka Hlouška

12.05.2012 09:21

Vážení  Evo a Vašku, pozdrav platí také malé Evičce a celému kolektivu Surfu.

Mám potřebu podělit se s Vámi názorem na právě vydanou Vaši knížku „Eva a Vašek -  Co Čech, to muzikant.“

Tehdy, to bylo někdy v druhé polovině března jsem se vyjadřoval s názorem na obal knihy, jak jsi Vašku vyzval surfáky. Tehdy jsem dospěl k názoru, že to bude knížka o Vašich zážitcích z cest po světě, tedy z těch posledních roků, Kanady, USA,  Austrálie atd. Pochopil jsem to tak, že musíte mít velké množství  zážitků, fotografií, Eva sama dobře píše a že se nimi tou formou chcete podělit s Vašimi příznivci a skutečně, že máte o čem.

Protože mám problém chůze,  ale nejsem schopen sednout ani za volant, tak jak jsem dostal výzvu, že objednanou knížku mám na poště, už jsem se těšil. Musel jsem její vyzvednutí spojit s návštěvou zubaře ve středu, kam mě dovezl zeť Jirka, protože veškeré ženské osazenstvo, tedy Jana plus všechny tři dcery jsou na 14 denním výletu na Floridě u synovce Martina. Jana mne proto zařídila tlupu lidí, kteří mě po tu dobu hlídají, kontrolují  a ošetřují  i přes mé námitky, protože mám už rád svůj klid a pohodu.   

Odpoledne jsem měl tedy tu knížku doma, dal jsem se do čtení a skončil jsem asi kolem druhé v noci. Nemohl jsem ji odložit, což se mně už snad po dlouhé roky nestalo, že jsem knížku neodložil, dokud jsem ji nezdolal. To se mně fakt za mlada stávalo často, ale nyní už dlouho ne. Moc dobře se mně četla a zjistil jsem, že její koncepce je úplně jiná, než jsem si myslel. Volba trilogie byl taky bezvadný nápad, aby opravdu bylo možné pojmout celou tu Vaši cestu s muzikou od samého počátku. A už vlastně první díl, hodně předčil ty Vaše předchozí knížky o Vás, které  nebyly taky špatné, jenom jinak podané.  

Pojali jste to formou volného vyprávění a konfrontace, jak jste situaci viděli každý zvlášť. Moc dobrý nápad a připomnělo mně to vyprávění, jak to uměl malíř Komárek a několik dobře čtoucích málo dalších autorů.  A to se moc dobře čte, zvláště když používáte i neučesená slova, ale slova, jak se běžně v normální společnosti mluví.   

Proto znovu musím konstatovat, nádherná knížka a i její grafická úprava pasuje do koncepce knížky, což jsem si neuměl dříve představit. Musím jenom gratulovat, výborný nápad, dobrý nos na začínajícího autora a už se těším na další díly té trilogie o Vás.

Přeji velký prodej a jistě tou knížkou, pokud ji dostanete na ty správná místa, získáte další příznivce, protože jak Vaše muzika umí oslovit, tak s tou volně psanou trilogií,  máte velkou šanci taky.

Zdravím,  Mirek Hloušek